Restoran rehberi: Anlaşmazlık Michelin rakipleri Gault&Millau'yu parçaladı

trueliving

New member
İşletme Gurme Rehberi

“Aldatma” ve “itibarın zedelenmesi” – anlaşmazlık Michelin rakipleri Gault&Millau'yu parçaladıŞu an: 14:39| Okuma süresi: 3 dakika


Restoran rehberinin Fransızca orijinaliRestoran rehberinin Fransızca orijinali
Restoran rehberinin Fransızca orijinali

Kaynak: resim ittifakı/PHOTOPQR/DNA/MAXPPP/Thomas TOUSSAINT


Şef şapkaları ve Gurme Rehber puanları, en iyi şefler ve şarap üreticileri arasında büyük talep görüyor. Ancak kaliteli restoran rehberi şu anda Paris, Münih ve Moskova arasında çamur savaşı yaşıyor.

eStil ve uzmanlığı temsil eden bir isim: Gault&Millau. Fransız şarap ve gurme rehberi, Michelin Rehberinin tek ciddi alternatifidir ve bu nedenle üst düzey Alman restoran işletmecileri ve şarap üreticileri tarafından aynı derecede saygı duyulur ve korkulur. Ölen iki kurucusu, gazeteciler Henri Gault ve Christian Millau, 1969'da “yeni mutfak” terimini icat ettiler. 1983'ten beri Almanca baskısı yayınlanmaktadır. Ancak şimdi pek de incelikli olmayan bir anlaşmazlık Almanca baskıyı parçalama tehlikesiyle karşı karşıya.

Paris'ten gelen suçlamalar ağır: Alman baskısında “markamızın kuruluşundan bu yana temsil ettiği standartları, ahlakı ve değerleri hiçbir şekilde yansıtmayan bir derecelendirme sistemi ve iş uygulamaları” kullanılıyor, dedi bir PR ajansı. ile gurme rehberi. Fransızlar aylar önce işbirliklerine son vermiş olsa da Münihli yayıncı Henris devam ediyor.

Açıklamada, “Hem sektör profesyonellerini hem de kamuoyunu yanıltma ihtimali olan bu tür uygulamalardan açıkça uzak duruyoruz” diye devam ediyor. “Ayrıca kamuoyunu, yalan yere Gault&Millau olduğunu iddia eden yetkisiz kaynaklardan gelebilecek bilgilere karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz.”


ayrıca oku


Restoran mı yoksa sanat enstalasyonu mu?  “Merkez”de bir menünün fiyatı yaklaşık 500 Euro'dur

Şüpheli anlık görüntü

Münih'te genel merkezden yapılan duyuru dehşetle karşılandı. Yayıncının kurucusu Hans Fink WELT, duyurunun itibar ve ticaret açısından son derece zararlı olduğunu söyledi. 2020 yılında Burda-Verlag ortaklığını başlattı. Burda, iki yıl sonra lisansı menajeri Fink'e sattı ve o da eşiyle birlikte kendi işini kurdu. Fink, “Almanya lisansının tamamını 2025'e kadar ödedik; bu, küçük bir yayıncı olarak bizim için bir çaba” dedi.


ayrıca oku

Tanıtım yazısı Sadece yatırım yapın


Gerginliğin nedeni olarak İtalya'daki iş anlaşmazlığını görüyor. Burada da Fink lisansı devraldı. Ancak Fransızların ülkedeki markalarını bedavacılardan yeterince korumadığından şikayetçi. Fink bu nedenle bu sözleşmeyi feshetti ve o zamandan beri Fransa ile anlaşmazlık içinde bulunuyor.

Ancak bunun Alman işiyle hiçbir ilgisi yok. İddiaların tamamen asılsız olduğuna inanıyoruz” dedi. Bu nedenle Pazartesi günü yasal işlem başlatmak istiyor. Ayrıca incelemelerin satın alınabileceği yönündeki örtülü suçlamaları da reddetti. “İnceleme karşılığında hiçbir şey istemedik. 30 testçimiz her zaman anonim olarak çalışıyor, faturaları biz ödüyoruz” dedi.


ayrıca oku


Buenos Aires'teki “La Carera”da biftek


Ancak sözleşmeye dayalı ilişkinin kopmuş olduğu görülüyor. Fransızlar, Almanya için yeni bir ortakla yakın görüşmelerde bulunduklarını duyurdu. Bir sözcü, talep üzerine yargılamanın devam ettiğini söyledi. Önceki Alman ortak, restoran derecelendirmeleri yerine renkli şef şapkası sembolleriyle kendi farklı derecelendirme sistemini hatalı bir şekilde kullanmıştı.

Fink şimdiden kendi markasıyla yeniden başlamaya hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde yurtdışına açılmak için bir ortak da tanıtacağını duyurdu. Ayrıca yakın zamanda başlatılan uygulamaya kendi başına devam edebilir.

2019 yılında önceki sahibi Côme de Chérisey, Gaault & Millau markasını Rus yatırımcılara sattı. O dönemde bu olayın arkasında devlet bankası VTB'ye bağlı girişimci Vladislav Skvortsov'un olduğu söylenmişti. O zamanki plan, rehberin Michelin yıldızlarıyla aynı şekilde ödüllendirdiği puanlar ve “şef şapkaları” ile işi uluslararası alanda genişletmekti. Marka şu ana kadar Michelin ile karşılaştırıldığında yalnızca birkaç ülkede faaliyet gösteriyor; örneğin Ringier Yayıncılık aracılığıyla İsviçre'de. Avusturya'da da çok iyi tanınıyor.

Ancak Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasıyla birlikte Moskova'nın mülkiyeti ateş altında kaldı ve genişleme durdu.


WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.